Dječja prava putuju svijetom

Autor: Zrinka Šućur, 12. 10. 2023.

U srijedu, 11. listopada 2023. u Gradskoj vijećnici u sklopu obilježavanja Dječjega tjedna održano je predstavljanje projekata učenika osnovnih škola Grada Velike Gorice. Mi smo predstavili participativni projekt Vijeća učenika „Dječja prava putuju svijetom“. Projekt su predstavili učenici Toma Mihalj i Marta Roginić u pratnji pedagoginje Mihaele Tomašić. Projekt je ostvaren prošle školske godine, a sudionici projekta su bili tadašnji članovi Vijeća učenika pod vodstvom pedagoginje Mihaele Tomašić. Riječ je bilo o međunarodnom projektu "Bookmark Exchange Project", odnosno međunarodna razmjena straničnika, a cilj je bio razmjena straničnika između dviju zemalja / dviju škola. Zemlje partneri su nam bile Portugal i SAD.

Školska knjižničarka je upoznala Vijeće učenika s projektom. Sljedeći zadatak bio je donijeti odluku o temi naših straničnika. Zadatak nije bio nimalo lagan. Bilo je tu svakakvih prijedloga, a u uži krug su ušla dva prijedloga – kockice i naša nogometna reprezentacija jer je taman slijedilo nogometno prvenstvo i tema prava djece. Učenici su se odlučili za temu dječjih prava jer Vijeće učenika na neki način ima ulogu prenositi „glas“ svih učenika škole i  zalaže se za njihova prava. Nastala je ideja da putem straničnika naučimo više o pravima djece iz Unicefove Konvencije o pravima djeteta koja je međunarodna i vrijedi za svu djecu u svim zemljama svijeta i da se na taj način povežemo s učenicima iz drugih zemalja. Zadatak učenika je bio sljedeći:

• Svaki učenik je dobio jedan članak / jedno pravo iz Konvencije i  prazan straničnik.
    •  Za  izradu straničnika bilo je  potrebno pravo djeteta koje je učenik dobio nacrtati i /ili napisati  na papir  kako bi drugima bilo razumljivo i zanimljivo, ali i poučno.
    • U izradi straničnika važno je bilo  biti  kreativan i domišljat s obzirom na to da se  straničnik izrađivao za učenike iz druge zemlje koji ne razumiju naš jezik.
    • Nakon što smo mi poslali naše straničnike u partnerske zemlje, učenici su dobili straničnike iz Portugala i SAD-a i imali priliku naučiti o tim zemljama, njihovim specifičnostima i sustavu školstva.
  • Mi se nadamo da smo temom naših straničnika, a to su prava djece pridonijeli širenju dječjih prava i razvijanju svijesti o važnosti poznavanja, a s time i poštovanja i ostvarivanja prava djece diljem svijeta, bez obzira kojoj zemlji ili kulturi pripadamo. I naravno, nadamo se da su straničnici, osim širenja teme o dječjim pravima, pridonijeli i poticanju čitanja što je i jedan od ciljeva projekta!

pedagoginja Mihaela Tomašić