Zrnca mudrosti

Pročitaj i razmisli...

Autor: Administrator , 25. 1. 2013.

U jedno arapsko selo došao je došljak koji se tu želio nastaniti. Na putu je susreo starca i upitao ga kakvi su ljudi u selu. Starac mu je odgovorio pitanjem:
      A kakvi su ljudi bili tamo gdje si do sada živio?

Loši, odgovori došljak. Svi su bili pakosni i svađalice.

Produži, stranče, dalje. I ovdje su takvi ljudi, odgovori mu starac.

Poslije izvjesnog vremena u selu se pojavio drugi stranac. I on se želio tu nastaniti.

I njemu je starac postavio isto pitanje, a došljak je odgovorio:
Dobri su bili ljudi, lijepo smo se slagali, ali ja sam odlučio malo promijeniti sredinu.

I ovdje su dobri ljudi, odgovori starac. Slobodno se ovdje nastani, bit će ti lijepo.

DVA ZIDARA

Prvi zidar:
Po cijele dane samo slažem cigle jednu na drugu. Dolazim ujutro na posao i slažem sve do odmora za ručak. Nakon ručka opet slažem cigle do kraja radnog vremena. Jedino zadovoljstvo na poslu je petkom popodne kada dobijem plaću za taj tjedan.

Drugi zidar:
Ja gradim kuće. Svaki dan mislim na ljude koji će u njima stanovati. Mislim kako će biti radosni kad prvi put ugledaju svoj novi dom. Mislim o djeci koja će u njima rasti. Mislim o generacijama koje će ih uređivati i smatrati svojim domom. Ja ne gradim kuću, ja gradim nekome dom.