Preporuke

- Ako si pročitao/pročitala zanimljivu knjigu čiji sadržaj želiš podijeliti s prijateljima, napiši prikaz te knjige (u tome ti može pomoći predgovor i pogovor u knjizi). Ako samo želiš predložiti neku knjigu, napiši ime pisca i knjige. Ako ti se neki dijalog, opis lika, prirode, šala ili citat iz knjige svidio, prepiši ga.

I SVE TO POŠALJI NA E-MAIL:

osvelikamlaka.knjiznica@gmail.com

I OBJAVIT ĆEMO NA OVOJ STRANICI

Romani Silvije Šesto

Autor: Administrator , 21. 2. 2013.

VANDA

Roman Vanda konstruiran je kao niz paralelnih unutrašnjih monologa nekoliko različitih osoba koje su povezane s obitelji male Vande, u kojoj se tijekom ljetnog polugodišta njezina sedmog razreda događa mnoštvo velikih promjena, od majčine iznenadne trudnoće, pa do jednako tako iznenadne bakine smrti, da bi roman završio oko Vandina četrnaestog rođendana s maminim porodom. O onome što se u obitelji i oko nje događa govore mama, tata, Vanda, kućna pomoćnica, baka, Vandina prijateljica Ljerka i prijatelj Igor, instruktor matematike, pa čak i pas Farni.

Silvija Šesto Stipaničić - Debela

Sadržaj - Lada ima petnaest godina, živi s roditeljima i bratom Dadom, ide u prvi razred Školeza primijenjenu umjetnost u Zagrebu, i ima gotovo 90 kilograma. Pokušavala je smršavjeti na mnoge načine, ali nije uspjela. Lada je duhovita, inteligentna i pronicava djevojka s britkim smislom za humor. Roditelji su joj novinari i u posljednje vrijeme nisu baš zadovoljni svojom plaćom i položajem na radnom mjestu. Ladina najbolja prijateljica je Ivana. Živi tek nekoliko kuća dalje od Lade i one su najbolje prijateljice još od početka osnovne škole. Ivana ide u srednju medicinskuškolu, vitka je, manekenske građe i duge plave kose. Naravno, Ivanina pojava privlači pozornost dečki, što se za Ladu baš ne bi moglo reći. U posljednje vrijeme Lada i Ivana imaju sve manje zajedničkog, no još uvijek se često druže, navikle su jedna na drugu, susjede su, a osim toga Ivana je zaljubljena u Ladina brata Dadu,kojega priželjkuje još iz osnovne škole, pa ih valjda i to veže. Ladini vršnjaci iz susjedstva ponekad se sastaju kod takozvanog Smetlišta, nekadašnjega dječjeg igrališta sada zaraslog u visoku travu, s istrgnutim koševima zakošarku i toboganom i njihaljkama ko ji se jedva vide od divljeg grmlja i visoke trave.