Učenički radovi

Ako pišete priče ili pjesmice, pošaljite svoje radove i objavit ćemo ih na stranici naše škole!

osvelikamlaka.knjiznica@gmail.com

Radove iz prošlih školskih godina možete pronaći u arhivi naših vijesti na ovoj stranici.

Pismo prijateljici ili prijatelju

Autor: Administrator , 11. 6. 2012.

Radovi učenika 3.b razreda

Draga moja prijateljice Katty!

Danas ću ti pisati o svojoj domovini Hrvatskoj. Moja domovina ima prelijepo nezagađeno Jadransko more. Ima puno otoka i poluotoka. Jedan od većih je Istra i mi tamo imamo apartman. Ljeti našu obalu posjećuje mnogo turista. Oni uživaju u našim specijalitetima i poznatim vinima. U mojoj domovini ima puno planina obraslih šumama i ravnica. U ravnicama se uzgajaju: svinje, krave, perad, žitarice i voćke. Na planinama se uzgajaju: ovce, koze i vinova loza. Naši ljudi su veseli i vrijedni. Oni se trude da turistima bude lijepo i ugodno u našoj domovini.

Naši poznati nacionalni parkovi su: Plitvička jezera, Brijuni, Kornati, Mljet, Risnjak i  Krka. Imamo prelijepu Slavoniju koja je naša žitnica. Zagreb je glavni grad moje domovine. Turisti mogu ponijeti na povratku iz naše domovine mnoge suvenire koji predstavljaju zavičaj iz kojeg dolaze. U Istri su to kamene kućice koje se zovu kažuni, u Dubrovniku se izrađuju zlatne naušnice, a poznat je i nakit od koralja. Također poznat je i suvenir licitarsko srce, koje se izrađuje u Zagorju. Moja je baka izrađivala licitarska srca prije dvije godine.

Nekad davno mi nismo bili samostalna i slobodna zemlja. Mnogi Hrvati su dali svoje živote za slobodu naše zemlje. Od tada se naša himna slobodno pjeva kao i mnoge druge domoljubne pjesme zbog kojih se nekada ginulo.

Ja ti živim u Turopolju, u mjestu Velika Mlaka. U njoj je poznata drvena kapela Svete Barbare koja je sagrađena početkom 17. stoljeća. Naziv mjesta Velika Mlaka dolazi od velikih bara i močvara koje su bile na ovom području. Pored Velike Mlake nalazi se naselje Veliko Polje koje je dobilo ime po velikim poljima koja ga okružuju. Ime Turopolje nastalo je prema govedu tur koje se nekada uzgajalo u ovome kraju. Turopolje je nizinsko brežuljkasti zavičaj i jako je lijepo živjeti u njemu, ali ja volim cijelu svoju domovinu i ponosna sam na nju.

Dora Vranić

Pismo prijatelju Dariu

Dragi prijatelju Dario,

razmišljam o čemu ću ti pisati ovaj put. Naravno! O svojoj najljepšoj domovini. Volim sve što je vezano uz moju Hrvatsku. Moja domovina je uvijek u  mom oku: njene zelene livade, visoke planine i bistri potoci. Najviše me veseli naše Jadransko more s prelijepim gradovima - Split, Dubrovnik, Zadar, Rijeka, najdraži Vir. .Zagreb je glavni grad moje domovine a i meni najdraži. Volim šetati njegovim ulicom i jesti sladoled kad poznatog Vinceka. Zimi se sanjkati na Sljemenu, nema većeg doživljaja. Volim narodnu Turopoljsku nošnju  moje bake i meni najljepše mjesto na svijetu, moju Veliku Mlaku. Tu žive moji prijatelji i rodbina. Imamo i  predivne toplane koje moraš posjetiti, posebno Sveti Martzin na Muri. Kada dođeš, moraš probati naše zagrebačke štrukle i posebno pršut. Kad nas se dobro jede. Zahvalan sam Bogu što imam tako lijepu  domovinu koju jednostavno maraš vidijeti. Nadam se da si poželio doći mi u goste.

Fran Vucković, 3.b