Učenici 1.a razreda gledali predstavu Robin Hood

Autor: Administrator , 27. 1. 2012.

27. siječnja 2012. učenici 1.a razreda bili su u Zagrebačkom kazalištu lutaka gdje su gledali predstavu Robin Hood

Igrokaz "Robin Hood ili kako su Robert od Locksleya i njegova vesela družba spasili Sherwoodsku šumu", u režiji Želimira Mesarića, zasnovan je na brojnim poznatim i omiljenim knjigama i filmovima o Robinu Hoodu i njegovoj družini, ali govoreći o Engleskoj, Nottinghamu i Sherwoodu autori su prije svega imali na umu hrvatsku svakidašnjicu i hrvatske probleme.

Sherwoodska šuma smještena je stoga podno Plešivice, a Robin, Marijana, Mali John, fratar Tuck i ostali junaci govore hrvatskim jezikom. Engleski, škotski, irski i velški dijalekti pretvoreni su u štokavsko, kajkavsko i čakavsko narječje, a i srednjovjekovna glazba obogaćena je domaćim ugođajem i zvukom.

Komad je pisan za djecu i mladež od 7. do 107. godine, a cilj mu je da uz prisjećanje na doživljaje popularnih junaka Sherwoodske šume kod malih i velikih gledatelja probudi ekološku svijest (masovna rušenja vrijednih starih šuma i višestoljetnih vizura drevnih gradova događaju se doista u zagrebačkoj okolici, ali i u samom središtu Zagreba).

Autor Nino Škrabe, svoj je tekst posvetio šumi Gović, višestoljetnom uresu i sanjalištu grada Jastrebarskog, okrutno posječenom u studenom 2007. Tada je iz Govića protjeran sav šumski narod ili, riječima svetog Franju Asiškog, sestre srne, vjeverice i žune, braća zečevi, fazani i slavuji, prognani su šetači i sportaši, a plemenita, stara stabla završila su u pilani.

« Svibanj 2024 »

Koristite li ChatGPT?