Održano županijsko stručno vijeće učitelja razredne nastave

Autor: Administrator , 3. 12. 2008.

Učitelji razredne nastave su sudjelovali na županijskom stručnom vijeću učitelja razredne nastave Zagrebačke županije održanom 3. prosinca 2008. u Buševcu.

Teme stručnog usavršavanja:

1. aktivnosti nakon čitanja,
  2. roditelji i učitelji zajedno.

Radu stručnog vijeća priključila se i pedagoginja Mihaela Čunčić sa stručnom temom - „Roditelji i učitelji zajedno“. Uspješna suradnja roditelja i učitelja je jedna od najvažnijih sastavnica uspjeha i razvoja djeteta. Uspješna suradnja putem modela partnerstva podrazumijeva međusobno uvažavanje roditelja od ustanove, ali i roditeljsko poštivanje učitelja kao profesionalca. Škola bi trebala naći u roditeljima podršku u odgojnom radu, a roditelji bi, u svrhu uspješne suradnje, trebali vidjeti u učiteljima ljude zainteresirane za budućnost svoje djece.

Od mogućih oblika suradnje preporučeni su:

* Individualni razgovori kao najčešći oblik suradnje u kojem roditelj dobiva informacije o rezultatima rada i ponašanja djeteta u školi, o mogućnostima primjene postupaka kojima se potiče stvaralaštvo, osamostaljivanje i razvoj, o usklađenosti postignuća i sposobnosti te primjeni odgovarajućih postupaka u odgoju,

* roditeljski sastanci - informativni rod. sastanak, tematsko predavanje, rod. sastanak u obliku pedagoške radionice; (moguće teme rod. sastanaka: susret škole i roditelja, strah od škole - simptomi, Govori razvitak djeteta u 1.razredu.,Obilježja dobrog obiteljskog odgoja, Što je samopouzdanje i kako ga poticati?, Dijete i mediji, Dijete,računalo, internet i mobiteli, Razvoj pažnje itd)

* roditelji- pomagači u nastavi,

* kutak za roditelje,

* mrežne stranice škole- inform. o razrednom odjelu, stručne teme,

* pomoć u prikupljanju materijala,

* zajednički izleti i druženja,

* tiskani materijali i informacije za roditelje (npr. pribavljanje edukativnih materijala, letak za upis u 1.raz, pismo dobrodošlice itd.)

Zajednički cilj suradnje s roditeljima je stvaranje uvjeta da svako dijete bude uspješno u skladu sa svojim sposobnostima i mogućnostima.

Izvor: Mihaela Čunčić, pedagoginja
Priloženi dokumenti: