Izlet učenika 4. a

Autor: Nancy Vujanić, 19. 6. 2023.

Učenici 4. a razreda, knjižničarka naše škole prof. Nancy Vujanić i učiteljica Marina Arbanas proveli su  15. lipanj 2023. na ribnjacima u Ključić Brdu. Polazak je bio ispred škole u 8.00, a povratak u 15.00 sati.

Ljubazni domaćin proveo nas je ribnjacima. Šetnju je upotpunio poučavanjem učenika o biljnim i životinjskom vrstama koje obitavaju na tom prostoru. Posebnu pažnju posvetio je ribama. Naučili smo vrste riba, mriješćenje, prehranu, bolesti i liječenje riba, njihove neprijatelje itd. Čudilo ih je da su simpatične  vidre i dabrovi  štetočine koje uništavaju ribe, usjeve  i obale ribnjaka.

Saznali su da sva jezera nisu niti jednako duboka niti su na istoj visini zbog vrste ribe koja se u njima zadržava i zbog prelijevanja vode u vrijeme suše iz rezervnog u onaj u kojemu je voda najplića.
Uživali smo u upoznavanju različitih vrsta biljaka koje rastu uz ribnjak i čine zaštitu ribama, ali i krivolovcima.

Vrhunac je bio trenutak kada su dobili svoje štapove za pecanje i lovili ribu koju su po pravilniku sportskih ribolovaca vraćali natrag u ribnjak.

Hranili su male ribe i namamili ih u veliku mrežu. Ribe su preselili u veliku posudu i stavili ruke u nju te osjećali njihov nježni dodir dok plivaju. Naravno, i one su vraćene u ribnjak i uživale u slobodi širokog doma.

Učenici su se okušali u skakanju u vrećama. Svi su se borili junački unatoč vrućini koja je vladala.

Već je pomalo zavladala glad. Miomirisi koji su dopirali s velikog roštilja mamili su učenike u hladovinu velike terase restorana gdje su se osvježavali sokovima i vodom.
  Ne treba reći da se s nestrpljenjem iščekivalo tko će prvi dobiti porciju, dječaci su djevojčicama prepustili prvenstvo.
  Slasni čevapi, lepinje,  dodatci, kroketi, a nadasve ljubaznost domaćina, doprinijeli su ugodnom druženju tijekom ručka.

Ostalo je još vremena da se djeca poigraju. Profesorica Nancy ćaskala je s domaćicom o cvijeću, a učiteljica je „odlepršala „ u šumarak gdje ju je pronašao jedan veliki zdravi vrganj.
Treba li reći koliko je razočarenje bilo kad je došlo vrijeme povratka!

Izvor: Marina Arbanas
Priloženi dokumenti: