Nacionalni kviz za poticanje čitanja

Autor: Nancy Vujanić, 29. 9. 2021.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja 2021. ove godine nosi naziv Šest autora traži čitatelja. Ovogodišnja manifestacija Mjeseca hrvatske knjige održava se u okviru Godine čitanja, U fokusu ovogodišnje manifestacije su hrvatski autori odnosno hrvatska knjiga, pa tema glasi Hrvatski autori u Godini čitanja, a moto Ajmo hrvati se s knjigom!
      Kviz se nalazi na mrežnoj stranici:
https://www.mhk.hr/kviz i može se riješiti u razdoblju od 13. rujna do 23. listopada 2021.
Svako pitanje sadržava i poveznicu u kojoj se krije točan odgovor. Na mrežnim stranicama Kviza može se pročitati sve vezano uz Kviz, pravila, najčešće postavljena pitanja, a na njoj će biti objavljeni i pobjednici Kviza do 2. studenoga 2021. godine.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja, u organizaciji Knjižnica grada Zagreba – Hrvatskog centra za dječju knjigu i Odjela za djecu i mladGradske knjižnice s Mediotekom, provodi se putem mreže narodnih i školskih knjižnica u Mjesecu hrvatske knjige, a 2021. godine u okviru Godine čitanja, koja je proglašena na prijedlog Ministarstva kulture i medija s ciljem dodatne promocije knjige i čitanja.

Kviz predstavlja tri knjige različitih žanrova koje će obogatiti dječje znanje, predstaviti tri hrvatska pisca i tri hrvatska ilustratora, a djeca će uz online izvore informacija moći puno naučiti o knjigama, njihovim piscima i ilustratorima, temama, likovima...

Na mrežnim stranicama kviza, koje su prilagođene rješavanju kviza i na mobilnim telefonima, može se pročitati sve vezano uz kviz: pravila, najčešće postavljena pitanja, završna svečanost, nagrade, popis pobjednika. Kviz se može riješiti kod kuće ili u nekoj od dječjih knjižnica (narodnoj ili školskoj) te vas molimo da djeci pomognete oko rješavanja kviza i upućivanja na online izvore. Prije rješavanje kviza, molimo da djecu uputite na Upute za rješavanje kviza.

Popis pobjednika bit će objavljen na mrežnoj stranici Nacionalnog kviza za poticanje čitanja najkasnije do 2. studenoga 2021. godine.

Završna svečanost Nacionalnog kviza za poticanje čitanja održat će se u ponedjeljak, 15. 11. 2021. godine u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, uz prigodan kulturni program i izvlačenje nagrada koje su i ove godine bogate.

Zbog epidemiološke situacije moglo bi doći do promjene načina održavanja završne svečanosti, a sve obavijesti bit će pravovremeno objavljene na mrežnoj stranici kviza.