Dan Gradske knjižnice Velika Gorica - Besplatan upis za žene

Autor: Nancy Vujanić, 4. 3. 2020.

U ponedjeljak 9. ožujka 2020. povodom Dana Gradske knjižnice Velika Gorica i uz Međunarodni dan žena svim sugrađankama  GKVG poklanja BESPLATAN UPIS ZA ŽENE. Nove korisnice knjižnice mogu se uz predočenje osobne iskaznice upisati u Središnjem odjelu za odrasle te u Područnoj knjižnici Galženica tijekom radnog vremena knjižnice od 8.00 do 19.30 sati.

Ne znamo koliko vam je poznato, ali jedna od pozitivnih statistika koje se odnose na žene je i ona da su žene, u odnosu na mušku populaciju, u većem broju članice knjižnica te da općenito više čitaju. Osim što među članovima knjižnica ima više žena, profesionalnu pomoć i uslugu također će češće pružiti žene koje čine većinu zaposlenih u knjižnicama. To potvrđuju i podaci Državnog zavoda za statistiku koji nam govore da čak 59,1% članova knjižnica čine žene kao i da je udio žena u ukupnom broju zaposlenih u knjižnicama čak 82,9%.

Pozivamo sve naše sugrađanke – djevojčice, djevojke i žene –  koje do sada nisu bile upisane u knjižnicu da uz Dan Gradske knjižnice Velika Gorica postanu naše nove članice i da svoje članstvo koriste i uživaju u knjigama, časopisima, novinama i radionicama. Neka čitanje postane vaša snaga jer svaka pročitana knjiga vodi vas korak naprijed ka znanju i samopouzdanju, ali i ne manje važnom maštanju i opuštanju!

! VAŽNA OBAVIJEST ZA SVE KORISNIKE ! Od 13.00 do 14.00 sati u Središnjem odjelu za odrasle, Zagrebačka 37, održat će se stručno predavanje za knjižničare velikogoričkog područja s temom posudbe elektroničke knjige. Stručnom predavanju prisustvuju svi djelatnici knjižnice povodom obilježavanja Dana Gradske knjižnice Velika Gorica te će stoga u navedeno vrijeme sva tri odjela knjižnice biti zatvorena.

Nagovor na poeziju – Poezija pripada ženama

Mateja Jurčević, Ana Brnardić, Andrijana Kos Lajtman

Razgovor s pjesnikinjama

moderira: Romana Perečinec, prevoditeljica

U ponedjeljak, 9. ožujka 2020. u 19.00 sati

Gradska knjižnica Velika Gorica

Središnji odjel za odrasle, Zagrebačka 37

Za sam kraj obilježavanja Dana Gradske knjižnice Velika Gorica u Središnjem odjelu za odrasle ugostit ćemo tri sjajne pjesnikinje. Mateja Jurčević, Ana Brnardić i Andrijana Kos Lajtman tijekom protekle godine objavile su zapažene zbirke poezije koje će nam predstaviti u razgovoru s prevoditeljicom Romanom Perečinec.

Pjesnikinje se sve glasnije uključuju u inicijative borbe za ženska prava te jasno i glasno svojim stihovima progovaraju o nejednakosti društvene svakodnevice žena. U svojevrsnom procvatu poezije zadnjih godina na ovim prostorima, brojne se autorice ističu svojom kvalitetom i originalnošću pa smo zato ovu tribinu koja će se održati dan nakon 8. marta prigodno nazvali Poezija pripada ženama.

Najmlađa od njih je Mateja Jurčević (rođ. 1995.), studentica komparative književnosti i bibliotekarstva iz Vinkovaca, koja je prije četiri godine dobila nagradu Goran za mlade pjesnike. U svojoj drugoj zbirci ˝Žene iz Altamire˝ u začudnim pjesničkim slikama suprotstavlja prirodu i tehnologiju te pokazuje stalnu napetost između ženskog lirskog subjekta i muškog sugovornika.

Ana Brnardić ( rođ. 1980.) već je s osamnaest godina dobila nagradu Goran za svoju zbirku ˝Pisaljka nekog mudraca˝, a u novoj zbirci ˝Vuk i breza˝ dosljedno stvara bajkoviti i basnoliki svijet u kojem se ljudi pretvaraju u biljke i životinje i obrnuto, a sve odiše blagošću i nježnošću koje su proizašle iz novog iskustva - majčinstva.

Andrijana Kos Lajtman ( rođ. 1978.) profesorica je književnosti na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu, a u svojoj novoj zbirci ˝Stepenice za Stojanku K.˝ ispisuje potresne stihove o raznim vrstama smrti, od vremena Franje Ferdinanda, Drugoga svjetskog rata, do zadnjih ratova ma ovim prostorima, ali i posvetu brojnim omiljenim autorima.

Izvor: GKVG