Učenici posjetili izložbu „Leonardo da Vinci – genij i njegovi izumi“

Autor: Nancy Vujanić, 6. 11. 2015.

U petak, 6. studenog 2015. učenici naše škole u pratnji svojih učitelja posjetili su na Zagrebačkom velesajmu izložbu „Leonardo da Vinci – genij i njegovi izumi“.

Posjet izložbi organizirao je profesor likovne kulture Danijel Šokec. Izložba „Leonardo da Vinci – genij i njegovi izumi“ obuhvaća više od 80 naprava podijeljenih u četiri tematske skupine; vatru, vodu, zemlju i zrak.

Jedna od najpopularnijih sprava među posjetiteljima je upravo soba s ogledalima u kojoj se ljudsko tijelo, koje je da Vinci smatrao savršenim, može vidjeti iz različitih kutova i perspektiva.

Nije zanemaren ni umjetnički dio - ovdje se mogu vidjeti replike da Vincijevih slika ''Posljednja večera'', 'Dama s hermelinom'', ''Mona Lisa'', slikarska djela zbog kojih je najpoznatiji širokoj publici.

Na ovoj izložbi mogu se vidjeti interaktivni strojevi u realnoj veličini, koje je po napucima iz njegova djela „Codici Vinciani” izradila grupa stručnjaka i majstora u Firenci koristeći se materijalima iz da Vincijeva doba.

Izlošci obuhvaćaju Leonardove vizionarske izume kao što su helikopter, jednostavnu preteču padobrana, zmaj za letenje, oklopno vozilo, pogonski prijenos, bicikl, automobil, podmornicu, tiskarski stroj, hidrauličnu pilu, projektil, vertikalnu bušilicu…stotinama godina prije nego li su se njihovi stvarni izumitelji zaista rodili. Pored objašnjenja i priloženih skica modela, Leonardovi su projekti obogaćeni reprodukcijama njegovih najpoznatijih slika i crteža, instrumenata, anatomskih studija i njegovim poznatim zapisima.

Više fotografija izuma možete pogledati ovdje (foto-galerija).