Pismo roditeljima

Autor: Zrinka Šućur, 16. 3. 2020.

Poštovani roditelji,

pred nama je razdoblje u kojemu će vaša djeca pohađati nastavu u virtualnim učionicama. Naravno, imat ćete mnoga pitanja, baš kao i svi, te bih vam željela unaprijed zahvaliti za strpljenje i razumijevanje u ovoj nesvakidašnjoj situaciji u kojoj smo se našli.

Molim vas, nemojte biti pod pritiskom i misliti da morate igrati ulogu „zamjenskoga učitelja“. Djeca uče i reagiraju drukčije kada ih poučavaju roditelji, nego kada ih poučavaju učitelji. Većina zadataka i aktivnosti koje ćemo zadati u virtualnim učionicama vaša djeca mogu samostalno obavljati. Učenici će slati svoje radove učiteljima zbog povratnih informacija. Ako želite sjesti sa svojim djetetom i pomoći mu sa zadatcima, to je vaš izbor i nešto što ostavljamo vama. Međutim, nemojte zaboraviti da učenici najbolje uče kada imaju rutinu. Stoga vas molimo da svojoj djeci pomognete da stvore dnevni raspored. Učenje bi trebalo biti nešto što je dužnost samih učenika – pokušajte ne upasti u zamku obavljanja njihova posla umjesto njih. Mi želimo da učenici čine pogreške, baš kao i u učionici – ovo je pravo učenje!

Držim važnim podsjetiti vas na to da nastava na daljinu ne znači isključivo online nastava i da vaša djeca ne trebaju stalno biti pred računalima. Svi imaju udžbenike i radne bilježnice i važno je da sve lekcije uče iz njih. To je još uvijek najpouzdaniji izvor znanja. Točan raspored sadržaja koje će moći pratiti na televiziji i vrijeme kada trebaju biti dostupni online poslat će vam učitelji.

Vi možete napraviti „raspored“ za svoje dijete da biste mu pomogli održati neki oblik organizacije rada. Prvi tjedan bit će pomalo drukčiji dok ne otkrijemo kako tehnologija funkcionira. Za sve nas ovo je nova situacija za koju smo se spremali svega nekoliko dana.

Svaki će učitelj organizirati nastavu onako kako je to najbolje za njegove učenike i javiti vam načine izvršavanja zadataka. Nemojte uspoređivati način održavanja nastave na daljinu i pitati se zašto se načini razlikuju od učitelja do učitelja. Naši se načini poučavanja i inače razlikuju jer se svi prilagođavamo svojemu razredu.

Naposljetku, ovo je proces učenja za sve nas. Kako tjedan bude odmicao, tako će sve svima biti puno jasnije i ugodnije.

Učitelji će polako prelaziti na većini novu i nepoznatu platformu učenja. Budimo blagi prema samima sebi i prema djeci. Vaša su djeca iznimno sposobna i ne sumnjamo u to da će nas zadiviti svojom sposobnošću prilagodbe ovoj situaciji.

Hvala Vam na strpljenju, razumijevanju i suradnji.