Učenici 4. i 5. razreda u Dvorani ansambla Lado

Autor: Nancy Vujanić, 24. 2. 2015.

U utorak, 24. veljače 2015. učenici četvrtih i petih razreda u pratnji svojih učitelja i učiteljice glazbene kulture, a u organizaciji Hrvatske glazbene mladeži bili su u Dvorani ansambla Lado.

Hvala ti, "Lado"

Prepuna doživljaja izašla sam iz dvorane. Od prije sam znala da je ansambl "Lado" vrlo cijenjen u cijelome svijetu te da jako puno truda ulažu u svoje obrazovanje i prikupljanje narodnih nošnji. Na koncert sam krenula pomalo sumnjičavo jer to nije tip glazbe koju trenutno slušam. No umjetnost da bi mogao cijeniti moraš najprije doživjeti.

Ovo je zaista umjetnost! Te šarene nošnje skladno su se kretale pred mojim očima. Izgledalo je da to čine s lakoćom, no znala sam da iza svakog pokreta stoje sati i sati rada i znoja. Ti prekrasni glasovi vratili su me u vrijeme naših prabaka, no bili su daleko profinjeniji. Mih, tamburice, violine, harmonika i bubanj, na trenutak su me čak uspjeli naježiti. Voljela bih da je duže potrajalo i isto tako znam da ću "Lado" ponovno gledati.

Ian Balja, 5.a

Vidjela sam Lado uživo! Bilo je prekrasno, zapravo neopisivo. Nisam očekivala da će tako kratko trajati, no zabavila sam se. Vidjela sam mnogo zabavnih i veselih plesova. Nošnje su jako šarene i imaju puno vezova i različitih ukrasa. Jako sam se začudila kada su rekli da imaju 1200 kompleta nošnji. Kada sam čula orkestar Lado, zadivio me. Prekrasno su svirali, vidjela sam mnogo instrumenata: gajde, mih, harmoniku, bračeve, bisernice, berda, violine...Plesovi su mi se posebno svidjeli jer su bili poletni, veseli, zabavni, a neki su bili mirni no znala sam da je u svaki korak uloženo mnogo truda, mjeseci i mjeseci.

Ovaj nastup mi se jako svidio i oduševio me. Ponosna sam na to što smo mi vrlo poznati po tradicijskim pjesmama i plesovima. no najpoznatiji smo po ansamblu Lado.

Nadam se da ću i ja jednog dana postati dio Lada jer jako volim tradicijske pjesme i plesove, a posebno nošnje. Veliki sam ljubitelj Lada i presretna sam što sam ga vidjela uživo. Nadam se da ću ansambl Lado uživo vidjeti još mnogo puta.

Antonela Vlašić, 5. b

LADO je... 37 vrhunskih umjetnika koji istodobno plešu i pjevaju na najvišoj umjetničkoj razini i 15 virtuoznih glazbenika koji sviraju pedesetak tradicijskih i klasičnih instrumenata. Djeci su predstavili neke od najpoznatijih plesova i pjesama kao što su Linđo, Bunjevačko momačko kolo, Prigorski plesovi, Vrličko i Primoštensko kolo, te kroz raznolikost plesova, pjesama i nošnji pokazali bogatstvo hrvatske kulturne baštine.